Job coaching

Co wspólnego mają puzzle z Job-coachingiem ?

Układanie puzzli to jedna z najpopularniejszych zabaw wśród dzieci i dorosłych. Pozwala rozwijać zdolności manualne, ćwiczyć pamięć i wyobraźnię. Każdy z nas chyba choć raz w życiu układał puzzle i pamięta ile potrzeba cierpliwości, czasu i pomysłowości na utworzenie rysunku. Puzzle doskonale rozwijają wyobraźnię, szczególnie te z ogromną ilością elementów.

Każdy miał swoją technikę układania puzzli, jedni grupowali kolory, inni kształty, a jeszcze inni tworzyli elementy układanki, które tworzyły ramkę. Są tacy co potrafią ułożyć rysunek nie patrząc na wzorzec.

W naszym życiu jest podobnie, dobrze mieć plan działania, motywację żeby znaleźć brakujące elementy do całej układanki. Znaleźć swój brakujący puzzel i zacząć działać. Coaching jest właśnie tym miejscem które wzbudzi twoją motywację do samorozwoju, wzmocni kreatywność i jest pomocą w wytyczaniu realnych etapów do osiągnięcia zakładanych rezultatów.

Warto mieć motywację do działania i wierzyć we własne siły, właśnie tak jak przy układaniu tysiąca puzzli. Wiesz, że się uda tylko potrzebny jest czas i schemat działania.

Puzzle rozwijają wiarę we własne możliwości, mają moc sprawczą tworzenia obrazka własnymi siłami od podstaw.

Czym jest Job-coaching?

Stanowi praktyczne przygotowanie do pracy indywidualnej i grupowej z osobami będącymi w sytuacji zmiany, poszukiwania pracy lub rozwoju zawodowego. Metoda ta znajduje szerokie zastosowanie wobec osób będących w sytuacji zmiany, poszukiwania pracy lub rozwoju zawodowego.

Kluczem do sukcesu jest założenie, że każdy człowiek jest twórczy i pełen zasobów – należy je tylko odkryć i wskazać kierunek doskonalenia.

W procesie job-coachingu bierze udział Job-coach oraz klient. Rolą Job-coacha jest inicjowanie, motywowanie oraz prowadzanie klienta przez proces zmian, który ma doprowadzić go do właściwego miejsca na rynku pracy. Poszczególne zadania klient wykonuje sam pod opieką Job-coacha np. wybór zawodu i ścieżki edukacji, tworzenie listów motywacyjnych, CV, ofert, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, czy handlowej. Cały proces job-coachingu opiera się na wzmacnianiu mocnych stron klienta oraz na pomocy w wytyczaniu realnych etapów do osiągnięcia zakładanych rezultatów.

Coaching to metoda reintegracji zawodowej i społecznej osób długotrwale bezrobotnych z powodu niepełnosprawności, zbyt niskich lub przestarzałych kwalifikacji zawodowych, przerw w zatrudnieniu (np. kobiet po urlopach macierzyńskich) lub barier językowo-kulturowych. W ramach tego modelu trener motywuje, aktywizuje i wspiera beneficjentów, a tym samym ułatwia im odzyskanie lub nabycie umiejętności funkcjonowania na otwartym rynku pracy.

Dla kogo?

Klientami Job-coacha mogą być wszyscy: pracownicy, osoby bezrobotne, osoby nastawione na rozwój zawodowy, czy osoby w trudnej sytuacji zawodowej.

Jakie są efekty coachingu?

  • Daje siłę, która napędza do dalszych działań
  • Poprawia jakość życia
  • Umożliwia zmianę nawyków i zachowań
  • Rośnie pewność siebie, ponieważ zaczynasz żyć w zgodzie ze sobą
  • Poszerza świadomość mocnych i słabych stron
  • Podnosi kompetencje zarówno osobiste, jak i zawodowe
  • Wzmacnia kreatywność

W procesie coachingu, klient dzięki wsparciu coacha ma możliwość:

  • Efektywniej szukać pracy (rozwój, spójność osoby, poznanie swoich słabych i mocnych stron prowadzi do korzystnej autoprezentacji, ułatwia zrozumienie, w jakim zawodzie najlepiej się odnajdę i będę najefektywniejszy)
  • Nabyć kompetencje społeczne sprzyjające integracji zawodowo – społecznej
  • Stworzyć swój Indywidualny Plan Działania
  • Uświadomić sobie własne kompetencje, umożliwiające spełnienie się w nowych rolach, wzmocnić poczucie kontroli i wpływu na własne życie
    Zwiększyć swą efektywność w poruszaniu się po rynku pracy poprzez rozwijanie własnego potencjału;
  • Wzmocnić poczucie własnej wartości i wiary w swoje możliwości
  • Wzbudzić motywację do samorozwoju

Ciekawostka

Największe puzzle na świecie składają się z uwaga! Ponad pół miliona elementów! Dokładnie są to 551 232 puzzle. Zostały wpisane do księgi rekordów Guinnessa. Może pojawić się pytanie, czy w ogóle ktoś zdołał je ułożyć? Okazuje się, że tak! Dokonała tego w 2011 roku grupa Wietnamczyków, a dokładnie 1600 studentów z Uniwersytetu Ekonomicznego.